Dışişleri Bakanlığı'ndan IKBY basınında yer alan referandum haberlerine yalanlama

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, IKBY kaynaklı bazı internet sitelerinde yer alan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, IKBY'nin bağımsızlığının kabul edileceğine yönelik konuştuğu iddialarını...

Dışişleri Bakanlığı'ndan IKBY basınında yer alan referandum haberlerine yalanlama

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, IKBY kaynaklı bazı internet sitelerinde yer alan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, IKBY'nin bağımsızlığının kabul edileceğine yönelik konuştuğu iddialarını yalanladı.

IKBY basınında yer alan ve referandum konusunda Türkiye'nin tutumunun çarpıtıldığı vurgulanan haberlerle ilgili soruya cevap veren Müftüoğlu, şunları söyledi:

"IKBY'deki bazı haber sitelerinde, Sayın Bakanımızın "belli şartların yerine getirilmesi halinde Türkiye'nin IKBY'nin bağımsızlığını kabul edeceğini" söylediğine dair tamamen asılsız ve mesnetsiz iddialara yer verildiği görülmüştür.

Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasının dış politikamızın vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğu ve IKBY'nin bağımsızlık referandumu düzenleme kararına karşı olduğumuz her platformda ve her seviyede tereddüte mahal bırakmayacak şekilde dile getirilmiştir. Bu tutumumuzda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır."

DHA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 04:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER