Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Adaletli olacaksınız, uluslararası hukuka uyacaksınız, BM kararlarına da uyacaksınız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Tüm dünyanın yanlış gördüğü bir kararda 'Ben süper gücüm, ben en büyüğüm, benim istediğim olur.' anlayışı bugünün dünyası için geçerli değil"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Adaletli olacaksınız, uluslararası hukuka uyacaksınız, BM kararlarına da uyacaksınız

BAKÜ (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Kudüs tasarısını veto etmesiyle ilgili "Tüm dünyanın yanlış gördüğü bir kararda 'Ben süper gücüm, ben en büyüğüm, benim istediğim olur.' anlayışı bugünün dünyası için geçerli değil." dedi.

Çavuşoğlu, Bakü'de, Türkiye-Azerbaycan-İran 5. Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin BMGK'de Kudüs tasarısını veto etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde alınan kararın tarihi olduğunu belirten Çavuşoğlu ancak bu kararla yetinmeyeceklerini, uluslararası camiayla ABD'nin aldığı kararın yanlış olduğunu söylemeye devam edeceklerini söyledi.

ABD'nin bu yanlış karardan dönmesini arzu ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, tüm ülkelerin iradesinin yansıyacağı BM Genel Kurulundaki oylama öncesi Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'yle New York'a gideceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Tüm dünyanın yanlış gördüğü bir kararda 'Ben süper gücüm, ben en büyüğüm, benim istediğim olur.' anlayışı bugünün dünyası için geçerli değil. Adaletli olacaksınız, uluslararası hukuka uyacaksınız, BM kararlarına da uyacaksınız, Güvenlik Konseyinin daimi üyesiyseniz ilk önce siz uyacaksınız. Filistin'in haklarını savunmak için bundan sonra daha aktif olacağız hep birlikte. Bildiride (İstanbul Deklarasyonu) vurgulandığı gibi başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırları öncesine sahip olan bağımsız Filistin devleti için bundan sonra daha çok çalışacağız, birlikte çalışacağız ve Filistinli kardeşlerimize her türlü yardımları ulaştırmak için çalışacağız."

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 12:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER