Çavuşoğlu: "(Türkiye ve Fransa) Siyasi çözüm konusunda aynı düşünüyoruz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "(Türkiye ve Fransa) Siyasi çözüm konusunda aynı düşünüyoruz"

Çavuşoğlu:  "(Türkiye ve Fransa) Siyasi çözüm konusunda aynı düşünüyoruz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) henüz verilmiş bir süre olmadığını ama verilmesinin gerektiğini belirterek, "O sürede gerekli adımlar atılırsa atılır, atılmazsa Irak yönetiminin talepleri ve attığı adımlar bizim için önemli bir kriter olacaktır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ikametgahında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Irak'la IKBY arasında arabuluculuk girişimine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, Bağdat'la Erbil arasındaki sorunun çözümü için her türlü katkıyı desteklediklerini ancak tek bir ülkenin bunu sağlayabileceği konusunda da tereddütleri bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün Fransa'da da bu konuları konuştuk. Irak Başbakanı İbadi'nin buraya gelmesi, Paris'te hem Macron'la hem dışişleri ile görüşmesi... Esasen İbadi'nin pozisyonu belli fakat Fransa Dışişleri Bakanı'ndan öğrendiğime göre, Fransa da yine Irak'ın sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyor. Bu sorunun bu çerçevede ve şu andaki Irak Anayasası'na göre çözülmesi gerektiğini vurguladı ki biz de bunu söylüyoruz.

Irak Anayasası'na göre Kürt Bölgesel Yönetimi'nin hakları var. Bu hakların hepsi verilmediyse bu konuyu Bağdat ile görüşebilirler. Biz de yardımcı olabiliriz ama bizim yaptığımız görüşmelerde Barzani'nin daha çok eskiden, tarihten konuştuğunu gördük. Esasen anayasal hakları desteklediğimizi kendilerine söyledik ama referanduma karşı olduğumuzu da her platformda söyledik."

Barzani yönetiminin bu hatadan dönmesi için herkesin her türlü girişimi yapması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Herkesin referandumdan önceki pozisyonunu güçlü bir şekilde koruması gerekiyor. Bugün Fransızlara da söyledik, diğer muhataplarımıza da söylüyoruz. Barzani hatadan dönebilir. Referandum öncesi çağrılara kulak asmayarak Irak'ın geleceğini ve özellikle de Kürtlerin geleceğini riske atmıştır ama şimdi bu çağrılara kulak verip bu hatadan dönmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bu çağrıyı en üst düzeyde yaptıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığını dile getiren Çavuşoğlu, dün İran'da da bu konuyu konuştuklarını anlattı.

Çavuşoğlu, "Umarım bu hatadan dönerler. Bizim aldığımız kararlar var, hatadan dönmezlerse bundan sonra bizim muhatabımızın Bağdat olduğunu söyledik. Atacağımız adımlara Bağdat'ın atacağı adımlar, aldığı kararlar ve uygulamalar temel teşkil edecek çünkü bizim esas muhatabımız Irak yönetimidir, Bağdat'tır." diye konuştu.

Türkiye'nin bütün ikili anlaşmaları Bağdat'la yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, sınırların da Irak'la Türkiye arasındaki sınırlar olduğunu, bu sınırların Türkiye ile IKBY arasındaki sınırlar olmadığını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, bölgeye istikrar gelebilmesi için bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

- "Koordine edilmesi gerekiyor"

IKBY'ye süre verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya Çavuşoğlu, şöyle cevap verdi:

"Bu adımların iyi bir şekilde koordine edilmesi gerekiyor. Kararlar var. Bizim de aldığımız kararlar var. Bakanlar Kurulunun kararı var. Milli Güvenlik Kurulunun tavsiye kararı, Meclis'ten geçen bir tezkere var. Irak yönetimiyle bunu koordine etmek lazım. Henüz bu aşamaya daha gelemedik ama görüşüyoruz. İbadi ile Sayın Başbakan, telefonda görüştü. Bu aşamada bazı adımların atılmasından önce bu süreler verilebilir ama bu aşamaya yavaş yavaş geliyoruz. Henüz verilmiş bir süre yok, süre limiti yok şu zamana kadar ama bu sürenin de verilmesi gerekiyor. O sürede gerekli adımlar atılırsa atılır, atılmazsa Irak yönetiminin talepleri ve attığı adımlar bizim için önemli bir kriter olacaktır."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Fransa'nın siyasi çözüm konusunda aynı düşündüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ikametgahında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye ile İran'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) gayrimeşru referandumla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, iki ülkenin görüşlerinin tamamen örtüştüğünü belirterek, "Çünkü iki komşu ülkeyiz, sınır komşusuyuz güneyde Suriye'yi saymazsak, tabii başka komşular da var ama esasen kuzey bölgesinde 3 komşu ülke Suriye, Türkiye ve İran'dır. Dolayısıyla buradaki gelişmeler bizi doğrudan ilgilendirir, bizi de her bakımdan etkiler, ekonomik, siyasi, güvenlik. Dolayısıyla İran'ın ve Türkiye'nin bu konuya bakışı tamamen örtüşüyor diyebilirim, dünkü görüşmelerde de bunu gördük." ifadelerini kullandı.

Referanduma ilişkin başından beri Fransa ile Türkiye'nin pozisyonunda bir farklılık olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile daha önce Türkiye'ye geldiği zaman bu konuyu konuştuklarını, hemen arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD'nin New York kentinde bir araya geldiğini ve bu görüşmelerde de iki ülkenin pozisyonlarında bir farklılık olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Fransa ve Türkiye'nin, hem Bağdat'ta hem Erbil'de ortak adımlar attığını vurgulayarak, "Bugün, Le Drian ile yaptığım görüşmede de aynı noktada olduğumuzu ve bu konuda aynı görüşte olduğumuzu bir kere daha teyit ettik." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Le Drian ile yaptığı görüşmede terörle mücadele konusunun da gündeme geldiğini ifade ederek, terörle mücadelenin devam ettiğini ve devam etmesi gerektiğini belirtti.

Diğer radikal unsurlarla da mücadele edilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Esasen siyasi çözüm konusunda görüşlerimizi birbirimize tekrar aktardık. Ve Suriye konusunda da gerçekten başından beri görüşlerimizin en çok örtüştüğü ülkelerden bir tanesi ve Batı'da en çok örtüştüğü ülke Fransa olmuştur. Sahadaki gerçekleri en iyi gören iki ülke (Türkiye ve Fransa) olmuştur. Siyasi çözüm konusunda aynı düşünüyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, İdlib üzerinde bu sabah Türkiye'de varılan mutabakat konusunda Le Drian'a bilgi verdiğini, bundan sonra hangi adımların atılabileceğini, Cenevre'yi nasıl canlandırabileceklerini ve Suriye'nin sınır bütünlüğünü nasıl koruyabileceklerini konuştuklarını dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bu çatışmasızlık bölgeleri ve gerginliği azaltıcı bölgelerden bir zarar gelmeyeceğini kendisine anlattım çünkü müzakereler rejim ile muhalefet arasında devam ediyor. Siyasi süreç başlarsa da rejim ile muhalefet arasında seyredecek ve Suriye'nin geleceği ile ilgili onlar karar verecek. Buradaki riskin, esas tehdidin YPG olduğunu, YPG'nin amacının Suriye'yi bölmek olduğunu bir kez daha anlattık. Dolayısıyla eğer (Fransa) Suriye'nin sınır bütünlüğünü istiyorsa, ABD'nin de kısmen koalisyonun YPG'ye verdiği desteği gözden geçirmesi gerektiğini ve Rakka'dan sonra burada radikal kararlar almaları gerektiğini söyledim ki Le Drian bunu bir kere daha teyit etti. Bu konuda ciddi bir risk var ve bunu kendilerinin dikkatine bir kere daha bugün getirmiş olduk."

AA

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 23:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER