ABD'den Türkiye'yi Kızdıracak 'YPG' Açıklaması: Desteklemeye Devam Edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, "YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz. YPG, DEAŞ ile mücadelede çok etkili oldu." açıklamasında bulundu.

ABD'den Türkiye'yi Kızdıracak 'YPG' Açıklaması: Desteklemeye Devam Edeceğiz

 ABD, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'yi, Suriye Demokratik Güçleri içerisinde desteklemeye devam edeceğini resmen açıkladı

Terör örgütü DEAŞ'la mücadele kapsamında YPG'ye verdikleri desteğin süreceğini belirten  Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner,"YPG'yi Suriye'nin kuzeyinde bulunan SDG içerisinde uzun zamandan beri destekliyoruz'' dedi. ABD'nin, terör örgütü PKK ile ilgili görüşünün değişmediğini dile getiren Toner, "PKK ve YPG arasında bağlantı olduğu yönündeki görüşe saygıyla karşı çıkıyoruz''dedi. Toner, ayrıca ABD'nin PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini ancak YPG'yi bir terör örgütü olarak görmediğini de ifade etti.

 ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın ise Rakka operasyonuna topçu desteği vermek üzere Suriye'ye Deniz Piyadeleri özel harekat komandolarını gönderdiği de belirtildi.Askerlerin Kuveyt'te konuşlu 11. Deniz Seferi Birliğinden gönderildiği, bölgede kuvvet ve ekipman güvenliğini sağlayacak ek kara birliklerinin de sevk edileceği açıklandı.Yeni sevkiyatın, ABD askerlerinin zırhlı araçlarla Münbiç ilçesinde görüntülenmesinden sonra gelmesi de dikkati çekti.

 Pentagon geçen ay Donald Trump'a DEAŞ ile ilgili bir plan sunarken Rakka operasyonu için de birçok seçenek aktardığı öğrenildi. Pentagon daha önce Rakka'nın etrafının sarılması için terör örgütü PYD/PKK'nın öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri'nin   kullanılacağını açıklamış, kenti almak üzere saldırıda kullanılacak kuvvetlerle ilgili değerlendirmenin devam ettiğini duyurmuştu. Pentagon'un Rakka'nın etrafının sarılması için destek alınan SDG'nin saldırıda da kullanılmasından yana olduğunu ifade etmişti.

 ABD'nin, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'yi, "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) içerisinde desteklemeye devam ettiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de PYD/YPG'ye verdikleri destek konusunda açıklamalarda bulundu.

Terör örgütü DEAŞ'la mücadele kapsamında YPG'ye verdikleri desteğin süreceğini belirten Toner, şunları kaydetti: "YPG'yi Suriye'nin kuzeyinde bulunan SDG içerisinde uzun zamandan beri destekliyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi onlar DEAŞ'a karşı mücadelede ve ortadan kaldırılması için çok etkililer. Şimdiye kadar yaklaşık 6 bin kilometreyi ve 4 Kasım'da operasyon başladığından beri de Rakka civarında 100'den fazla köyü DEAŞ'ın elinden aldılar." Toner, Türkiye'nin YPG konusundaki kaygılarına da dikkat ettiklerini söyledi.

ABD'nin, terör örgütü PKK ile ilgili görüşünün değişmediğini dile getiren Toner, "PKK ve YPG arasında bağlantı olduğu yönündeki görüşe saygıyla karşı çıkıyoruz. Şu konuda açık olmalıyız; PKK bizim için hala bir terör örgütüdür" diye konuştu.

 TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN SİNCAR'DAKİ VARLIĞI

Toner, bir soru üzerine terör örgütü PKK'nın Irak'ın Sincar bölgesindeki varlığına da karşı olduklarını belirtti. ABD'nin bu konuda aynı yerde durduğunu anlatan Toner, "Orada olmamaları gerektiğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER