Türk Bilim İnsanları İlk Kez Bir Gezegen Keşfetti! Adı Türk Ya Da Atatürk Olacak

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıktaki Jüpiter benzeri bir öte-gezegen, üç Türk bilim insanı ve bir doktora öğrencisi tarafından keşfedildi. Gezegene Türk ya da Atatürk ismi verilecek.

Türk Bilim İnsanları İlk Kez Bir Gezegen Keşfetti! Adı Türk Ya Da Atatürk Olacak

Ankara Üniversitesi ve  Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta  Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfedildi. Tarihi keşfe imza atan bilim insanları, gezegene Türk ya da Atatük isminin verileceğini belirtti.

ÇALIŞMALAR 2007 YILINDA BAŞLADI

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında  Ankara Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk,  Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

ÇOK HASSAS GÖZLEMLER YAPILDI

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile  AntalyaBakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile  Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

''YAŞAM BARINDIRMA İHTİMALİ YOKTUR''

Yılmaz, bazı değerlerin değişiminin, yeni bir gezegen kaynaklı olabileceğini anladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Çalışmalarımız sonucunda ben,  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Osman Selam,  Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varol  Keskin ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde doktora öğrencimiz İbrahim Özavcı ile beraber  Jüpiter benzeri bir Güneş dışı bir gezegen (Öte-gezegen) keşfettik. Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.  Jüpiter'den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede tamamlamakta. Gezegen,  Jüpiterbenzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali yoktur. Keşfedilen 'öte-gezegen', yıldızına olan uzaklığının, Dünya-Güneş arası mesafeye eşittir. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından 'Astronomy&Astrophysics' dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum."

''GEZEGENE TÜRK YA DA ATATÜRK İSMİNİ KOYABİLİRİZ''

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta buldukları  Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen"e "Türk ismi" koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, "Bildiğim kadarıyla  Japonya,  ABD,  Fransa ve  Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve " Atatürk" isimleri aklımdan geçti." ifadelerini kullandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER