19 Haziran 2017 Pazartesi 12:06
AB, siber saldırılara birlikte cevap verecek

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Konseyi, son günlerde artan siber saldırılarla mücadelede Birliğin tüm üyelerinin katılımıyla tepki verilmesi konusunda anlaştı.

AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, AB üyelerinin siber saldırılara ortak diplomatik tepki göstermesini sağlayacak bir düzenleme üzerinde anlaşma sağlandı.

Siber saldırı düzenlemesi, üye ülkeler arasında iş birliğini artırma, orta ve uzun vadeli tehditleri azaltma ve saldırganlar üzerinde caydırıcı etki oluşturmayı hedefliyor.

Açıklamada, siber saldırıların AB için giderek artan boyutlarda tehdit teşkil ettiği, saldırıların uluslararası hukuk çerçevesinde yasa dışı olduğu, bu nedenle AB üyelerinin hep birlikte ortak tepki vermesinin önem taşıdığı belirtildi.

Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL) geçen ay "WannaCry" adlı zararlı bir yazılımın en az 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayarı etkilediğini duyurmuştu.

EUROPOL Direktörü Rob Wainwright, siber suçlara karşı her yıl küresel çapta 200 operasyon yürüttüklerini ve fidye yazılım tehdidinin yükselişte olduğunu ifade etmişti. Wainwright ayrıca "WannaCry" saldırısının daha önce hiç rastlanmayan türde olduğunu kaydetmişti.

AA

Son Güncelleme: 19.06.2017 12:19
Anahtar Kelimeler:
Siber SaldırıAB
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol